Dla pełnej funkcjonalności tej strony konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kreatywne hobby, które pokochasz

Praca uszlachetnia, to prawda, jednak nigdy nie powinniśmy przesadzać i wygospodarować również czas na relaks. Nie mamy tu na myśli tylko snu. Idealnym rozwiązaniem jest również znalezienie kreatywnego hobby. Może to być haft diamentowy, taniec, tworzenie biżuterii lub pisanie dziennika.

clanek_001

Dużo pracy i stresu często odbijają się na naszej kondycji psychicznej. Na pewno znasz to uczucie, kiedy wszystko się na Ciebie wali i marzysz o chwili dla siebie. Nawet jeśli nie jest to łatwe, znalezienie wolnego czasu jest naprawdę ważne. Kiedy go już znajdziesz, to koniecznie trzeba go dobrze wykorzystać. Jak? Najlepiej poprzez zajęcie się kreatywnym hobby.

Dlaczego warto znaleźć sobie kreatywne hobby

Znalezienie wolnego czasu to tylko pierwszy krok do sukcesu, bo jeśli wypełniasz go bezmyślnie, Twoje ciało i psychika na tym nie skorzystają. Leżenie na kanapie i sprawdzanie wiadomości w mediach społecznościowych może i jest przyjemne, ale na pewno nie jest skuteczne i korzystne. Dlatego wpuść do swojego życia przynajmniej jedno kreatywne hobby, a zobaczysz, że spędzany tak wolny czas całkowicie zmieni jakość Twojego życia. Spędzając swój wolny czas bardziej świadomie, wrócicie do swoich obowiązków bardziej odświeżeni.

Korzyści kreatywnego hobby

Twórcze hobby prowadzi do rozwoju osobowości, otwiera zupełnie nowe horyzonty i ma ogromny wpływ na naszą psychikę. Przynosi nie tylko potrzebny relaks, ale także wiele innych korzyści.

Kładzie kres stresowi i niepokojowi

Pracy i obowiązkom dość często towarzyszy kompulsywne poczucie, że musimy mieć nad wszystkim kontrolę. Kiedy sprawy nie idą zgodnie z planem, pojawia się stres, niepokój i inne nieprzyjemne uczucia. Jednak kreatywne hobby może nas łatwo wyrwać z tego błędnego koła. Proces twórczy całkowicie odrywa nas od świata zewnętrznego i skupia nasze myśli na nowym kierunku. Prowadzi to do odprężenia i doładowania nowej energii.

Pomaga odkryć nowe zdolności

W momencie, gdy podejmujesz nowe hobby, otwierają się przed Tobą zupełnie nowe horyzonty. Na przykład haft diamentowy nauczy Cię precyzyjnej pracy, rozwinie Twoje umiejętności manualne i dbałości o szczegóły. Umiejętność ta okaże się potem przydatna w realizowaniu innych zadań. Tylko kreatywne hobby może pomóc Ci odkryć Twoje zdolności i otworzyć drzwi do świata sztuki i różnorodnej twórczości.

 

clanek_002

Oczyszcza głowę i poprawia jakość snu

Godziny i dni koncentracji na jakiejś czynności nie tylko uporządkują Twoje myśli, ale także prowadzą do naturalnego zmęczenia i spokojniejszego snu. Jeśli więc cierpisz na ten problem, że zmęczenie nie odpuszcza, gdy kładziesz się spać i ciągle o czymś myślisz, zmień swoje popołudniowe nawyki. Po powrocie do domu zabroń sobie myśleć o pracy i poświęć kilka godzin na kreatywne zajęcia. Zobaczysz, że Twój rytm dobowy zmieni się na lepsze.

Pogłębi zdolność koncentracji i podejmowania lepszych decyzji

Koncentracja i skupienie to problem wielu osób. Można je jednak ćwiczyć i doskonalić jak wszystko inne. Jeśli jednak zrobisz z tego obowiązek, to z pewnością stanie się on raczej nieprzyjemnym obowiązkiem. Mamy jednak dla Was dobrą wiadomość! Można nauczyć się lepszej koncentracji w przyjemny sposób. Jeśli znajdziesz kreatywne hobby, koncentracja będzie jego integralną częścią. Regularne jej praktykowanie będzie wtedy przyjemnością, a umiejętność koncentracji stanie się naturalną częścią Ciebie. Ponadto nauczysz się, jak lepiej radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i wymyślać sposoby na wyeliminowanie problemów.

Poprawa zdrowia fizycznego

Kreatywne hobby nie tylko pomaga psychice, w rzeczywistości korzysta z niego cały organizm. Ciało rozluźnia mięśnie, których ciągła spiętość może powodować bóle głowy lub pleców. Ponadto aktywność twórcza jest bardzo korzystna dla mózgu i pomaga zapobiegać chorobom zwyrodnieniowym.

Poprawia nastrój

Znasz to upojne uczucie z dobrze wykonanej pracy. Nie inaczej jest w tym przypadku. Praca twórcza owocuje namacalnymi wytworamii, których autorem jest nie kto inny jak Ty. Niesie to ze sobą poczucie dobrze wykonanej pracy i dobrze wpływa na poczucie własnej wartości. Jeśli spróbujesz haftu diamentowego i udekorujesz jedną ze ścian efektem swojej pracy, możesz cieszyć się swoim sukcesem każdego dnia. Możesz się pochwalić przy każdym spojrzeniu na swoje wspaniałe dzieło.

clanek_003

Ulubione kreatywne hobby 

Przyjrzyjmy się teraz bliżej, co oznacza kreatywne hobby. Twórcze hobby to takie, w którym w procesie pracy powstaje coś nowego. Nie zaliczamy zatem do nich czytania, oglądania filmów czy sportów adrenalinowych. Jest to zajęcie, w które wkłada się chęć stworzenia czegoś. Przygotowaliśmy listę tych, które są obecnie bardzo popularne i nie wymagają specjalnego talentu. Wystarczy tylko trochę czasu i zacięcia.

Haft diamentowy

Haft diamentowy staje się coraz bardziej popularnym hobby twórczym. Do stworzenia dzieła sztuki nie potrzeba farb, ale maleńkich kolorowych diamentów. Przyklejając je stopniowo na kolorowe płótno, pod Twoimi dłońmi powstaje mieniący się kolorami obraz, który stanie się uroczą dekoracją Twojego wnętrza. 

Tworzenie diamentowej mozaiki niesie cały szereg korzyści, które wymieniliśmy powyżej. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie prawidłowo umieścić diamentów, nie martw się. Każdy zestaw zawiera nie tylko kolorowy arkusz kontrolny, ale także przejrzystą instrukcję haftowania. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, byś został prawdziwym artystą.

 

clanek_004

Produkcja biżuterii

O ile w sklepie można kupić modne akcesoria, które nosi każdy, o tyle zrobienie własnej biżuterii może w prosty sposób wyróżnić Cię na tle innych. Sklepy hobbystyczne oferują różne komponenty, więc tylko od Ciebie zależy, co wybierzesz.

Biżuterię można wykonać z drewna, żywicy, koralików, kamieni półszlachetnych lub innych materiałów naturalnych. Można też wykorzystać bawełnę, skórę lub drut. Dzięki temu możesz wybrać optymalną trudność tworzenia i stopniowo doskonalić swoją technikę. Dodatkowo poprawisz zdolność koncentracji i ćwiczysz małą motorykę. Biżuteria może być również wspaniałym prezentem. 

Malowanie

Jeśli szukasz prostego zajęcia kreatywnego, to jest nim zdecydowanie malowanie. Wystarczy zaopatrzyć się w płótno, farby i zabrać się do pracy. Technika i dobór kolorów może być zupełnie dowolny, można tworzyć obrazy abstrakcyjne lub realistyczne. Możesz namalować, cokolwiek postanowisz, dając upust swej kreatywności i umiejętności znajdowania nowych sposobów wyrazu.

Szydełkowanie

Szydełkowanie może zapewnić człowiekowi rozrywkę na wiele godzin, a powtarzanie pewnego wzoru działa jak świetny relaksator umysłu. Jeśli znasz już podstawy szydełkowania i masz dość dziergania w kółko szalików, to możesz iść w nowym, modnym kierunku. Mamy na myśli amigurumi.

Amigurumi to wykonywanie szydełkowych zabawek. To hobby jest obecnie bardzo na topie, a jego efektem są urocze i bardzo poszukiwane naturalne zabawki. Zdecydowanie się na to kreatywne hobby oznacza podjęcie dużego wyzwania. Ale nagrodą będzie radość z każdej zabawki i umiejętność kreatywnego myślenia. Jeśli zdecydujesz się zacząć, materiały do szydełkowania są łatwe do znalezienia. Zalecamy jednak zacząć od jaśniejszych kolorów włóczki, na których lepiej widać wszelkie błędy.

 

clanek_005

Taniec

Taniec to kolejny sposób na spędzenie wolnego czasu. W przeciwieństwie do poprzednich hobby ma jeszcze jedną zaletę, a jest nią ruch. Dotlenienie mózgu i rozciągnięcie ciała to świetne sposoby na zdobycie brakującej energii i ruchu.

Taniec jest bardzo szeroką dyscypliną, więc każdy może znaleźć styl najbliższy swojemu sercu. Jeśli nie lubisz występować przed ludźmi, nic nie stoi na przeszkodzie, by tańczyć zupełnie swobodnie, tylko dla siebie. Jeśli jednak chcesz nadać swojemu hobby jakiś porządek i nauczyć się czegoś nowego, możesz spróbować jednego z wielu stylów tanecznych, takich jak taniec latynoski lub standardowy, break dance, street dance, balet, tap czy taniec brzucha. Z każdym nowym krokiem zwiększasz swoją kreatywność, a dodatkowy ruch wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Journaling

Journaling to nic innego jak pisanie w dzienniku/notatniku, głównie w celu uporządkowania myśli i lepszego poznania siebie. Na pewno zauważyliście, że obecny rynek oferuje dzienniki motywacyjne czy osobiste, które zawierają nie tylko rubryki z poszczególnymi dniami, ale także strony do swobodnego pisania, miejsce na wypisanie celów, marzeń, doświadczeń czy uczuć. 

Journaling staje się coraz bardziej popularny, ponieważ nadaje klasycznemu notatnikowi znacznie bardziej osobisty charakter. Następnie można ozdobić poszczególne strony naklejkami, kolorowymi wstążkami lub rysunkami. Journaling daje większą kontrolę nad swoimi celami i pozwala na łatwe podsumowanie minionych okresów.

clanek_006

Każde hobby się liczy

Kreatywne hobby to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie wolnego czasu i poprawę wielu aspektów życia. Ale jeśli nie przepadasz za kreatywnymi zajęciami, to nic nie szkodzi. Ważne jest, aby znaleźć jakąkolwiek formę relaksu, która pozwoli Ci wyczyścić głowę i doładować baterie. Jeśli więc lubisz pisać, piec lub uprawiać sport, każda z tych rzeczy jest świetną opcją. Kluczem jest sensowne spędzanie czasu i czerpanie radości z wybranej aktywności.

Ale jeśli chcesz doświadczyć kreatywnego hobby ze wszystkimi jego zaletami, rozważ haft diamentowy, do którego nie potrzebujesz nieograniczonej kreatywności. W rzeczywistości wybrany przez Ciebie wzór poprowadzi Cię i da Ci wsparcie, którego potrzebujesz. Przy odrobinie cierpliwości i chęci tworzenia, Ty również wkrótce staniesz się twórcą obrazu, którego z pewnością nikt nie przeoczy. Żywe kolory, skuteczne odstresowanie, dobry nastrój, wzrost pewności siebie i oryginalność - haft diamentowy niesie ze sobą to wszystko. Zrób więc krok do przodu i zmień swój wolny czas na lepszy.