Dla pełnej funkcjonalności tej strony konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

8 korzyści zdrowotnych wynikających z haftowania diamentami

Ci, którzy już odkryli piękno haftowania diamentami, zrozumieli, jak wiele dobroczynnych właściwości przyniosła im ta twórcza aktywność. Najlepsze jest to, że tak naprawdę każdy może zająć się tworzeniem. Nieważne, czy jesteś młody czy stary, czy chodzisz do szkoły czy jesteś na emeryturze.

clanek_001

Oprócz tego, że jest to świetna forma twórczego rozładowania emocji, korzyści płynące z diamentowego haftowania mogą pomóc w poprawie zdrowia. Na pewno wszyscy to znacie, wracacie do domu po ciężkim dniu w szkole lub pracy, zdenerwował ktoś cie na poczcie i popsuł ci humor. Potrzebna byłaby jakaś forma relaksu, ale nie każdy jest w nastroju do czytania książki, oglądania telewizji czy dziergania skarpetek.

Nawet jeśli powiesz sobie, że właściwie nie masz talentu do kreatywnej sztuki, to haftować diamentami może każdy! W efekcie możesz cieszyć się gotowym dziełem, które posłuży jako wspaniała ozdoba Twojego domu, ale najważniejsze jest doznanie! Uczucie, że stworzyło się coś własnego, co wygląda naprawdę pięknie. Haft diamentowy to o wiele więcej niż tylko dobre samopoczucie z wykonanej pracy. Jakie są więc inne korzyści?

1. Zmniejszenie stresu, lęku i smutku

W dzisiejszych, pełnych zgiełku i pośpiechu czasach, stresu po prostu nie da się uniknąć. Czasami masz wrażenie, że w ogóle za niczym nie nadążasz, co może prowadzić do niepokoju i późniejszego smutku. Stwórz dla siebie małe okienko w codziennej rutynie, na które będziesz mógł patrzeć z radością. Haftowanie diamentami to świetny sposób, aby na chwilę się wyłączyć. Swoją koncentrację przeniesiesz na płótno i układanie poszczególnych diamencików.

Tym, że sobie stworzysz spokojne środowisko, możesz zmniejszać stres i złość, który nagromadził się w ciągu tygodnia. Haftowanie diamencikami można uznać za formę artystycznej medytacji.

Może służyć jako świetna forma arteterapii - leczenia przez sztukę. Wykorzystuje sztukę do osobistej ekspresji w komunikacji. Nie tyle chodzi o to, jak dobrze wygląda dzieło sztuki, ale jak się po nim czujesz. Pomoże Ci wywołać dobre samopoczucie psychiczne, a tym samym poprawi Twoją sprawność umysłową. Zneutralizuje skutki stresu, ponieważ cała uwaga będzie skupiona na tworzeniu, a także wzmocni pozytywne emocje i energię.

2. Wspieranie kreatywności

Kreatywność jest w każdym z nas. I nie chodzi tylko o to, że wykorzystujemy ją w działaniach artystycznych. Często przydaje się do rozwiązywania różnych problemów, czy to w środowisku pracy, czy w domu. Wspieranie kreatywności sprawia, że twoje życie jest o wiele łatwiejsze a kto by tego nie chciał? Podczas haftowania diamentami można wykazać się kreatywnością, na przykład motywami mandali, których kształty oczarują nas od pierwszego wejrzenia.

Oprócz klasycznych okrągłych mandali z dużą ilością różnych wzorów i jasnych kolorów, możesz również wybrać zwierzęta z tym motywem. Jeśli więc jesteś miłośnikiem kotów lub koni, a jednocześnie fascynują Cię regularne wzory mandali, z pewnością trafiłeś w dziesiątkę.

clanek_002

3. Poprawa umiejętności motorycznych

Haftowanie diamentami nie tylko pomaga ulepszyć kreatywność i rozładować stres, ale jest świetne dla treningu koordynacji. Szczególnie dla oka i ręki. Jednocześnie czynność ta ćwiczy mięśnie palców i dłoni. I to zdecydowanie nie jest zła rzecz, bo wtedy stajesz się bardziej zręczny, sprawny i zwinny. Jeśli nie jesteś jeszcze do końca pewna siebie, zacznij od prostszych motywów, aby nie znudzić się pierwszym haftem diamentowym. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i kwiatów, być może zainteresują Cię Magnolie lub Motyle na stokrotkach. Na Diamondi znajdziesz też mnóstwo innych kategorii, od celebrytów po tematy romantyczne. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie i wykorzystaj w pełni swoją twórczą chwilę.

4. Poprawa koncentracji 

Kiedy podejmujesz się jakiejś czynności, wymaga ona od Ciebie pewnej koncentracji. To jest właśnie zaleta malowania diamentowego. Koncentracja jest po to, aby udało się umieścić diamenciki w odpowiednich miejscach. Są tu motywy, które nieustannie wymagają uwagi, co pomoże Ci na chwilę odłączyć się od rzeczywistości i w pełni zanurzyć się w świecie kolorowych diamentów. Trening przynosi korzyści również w życiu codziennym, ponieważ pomaga zwiększyć uwagę na przykład w pracy, a w konsekwencji lepiej wykonywać zadania.

Można więc powiedzieć, że sztuka jest najlepszym sposobem na skupienie się na rzeczach ważnych. Dzięki niej możesz skuteczniej radzić sobie z trudnymi zadaniami w pracy, ponieważ poprawi się Twoja koncentracja. Ćwicz regularnie, aby wyostrzyć swoją koncentrację do maksimum. Nie bój się więc zapuszczać w bardziej złożone tematy, którymi mogą być wspomniane mandale czy nawet miasta i budynki.

clanek_003

5. Odcięcie od technologii

Telefony komórkowe, komputery, ekrany i ogólnie pojęta technologia są wokół nas przez cały czas. W dzisiejszym świecie po prostu nie możemy się już bez nich obejść. Często jednak bycie cały czas w ich zasięgu może stanowić duże wyzwanie. Chodzi o niebieskie światło, które wytwarzają ekrany naszych urządzeń. Jeśli więc wieczorem wystawiamy się na działanie niebieskiego światła, to sygnalizuje ono naszemu mózgowi, że to nie jest noc, tylko dzień. To może mieć potem negatywny wpływ na Twój sen. Zamiast przewijać się przez media społecznościowe, spróbuj odłożyć na chwilę swój telefon lub laptop i zaangażuj się w relaksującą aktywność, jaką oferuje haft diamentowy. Twoja wyobraźnia zrobi wszystko. Można na przykład wydrukować diamentowy motyw Disneya i wyobrazić sobie, jak by to było być w jednym z bajkowych lub magicznych światów. Pobudzisz swoją kreatywność, zdolności motoryczne, a jako słodka wisienka na torcie, dostaniesz odstresowanie i zasłużoną chwilę relaksu.

6. Cierpliwość, dyscyplina i wytrwałość

Niemal każde twórcze działanie idzie w parze z cierpliwością, dyscypliną i wytrwałością. Wyobraź sobie, jaką cierpliwość musiał mieć Leonardo da Vinci, gdy malował Mona Lisę. Być może myślisz sobie, że nie jesteś zbytnio obdarzony tymi cechami, ale to nic nie szkodzi! Wszystko można wytrenować. Postaw sobie cel, którym może być po prostu ukończenie motywu haftowania diamencikami. Wybierz taki, który naprawdę Cię interesuje i sprawi Ci przyjemność jego tworzenie. Jeśli jesteś miłośnikiem wielkich malarzy, z pewnością wybierzesz w tej kategorii na przykład właśnie wspomnianą Mona Lisę.

Cierpliwość, dyscyplinę i wytrwałość zdecydowanie warto ćwiczyć z dziećmi, aby zrozumiały, że cierpliwość jest tym, co góry przenosi. Z pewnością i Ty docenisz radość i iskrę w ich oczach, gdy skończą swój pierwszy motyw haftu diamentowego, a potem z dumą pokażą go wszystkim członkom rodziny i znajomym.

clanek_004

7. Zwiększanie artystycznej pewności siebie

Jesteśmy istotami twórczymi i dociekliwymi. Haft diamentowy dzięki wielu odmianom i różnorodnym motywom, pozwala kreatywności dosłownie rozkwitnąć. Wszystkie instrukcje są jasno napisane w każdym zestawie, a dzięki bardzo pomocnym narzędziom można śmiało przystąpić do kreatywności! I nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś do końca obdarzony talentem, haftowanie diamencikami pokaże Ci, że nawet mniej utalentowane osoby mogą tworzyć piękne dzieła.

8. Nowa społeczność

Wraz z nowym hobby przychodzi chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, a może nawet nauczenia się czegoś nowego. To właśnie może przynieść Ci haft diamentowy. Jeśli nie masz w swojej okolicy nikogo, kto podzielał by Twoją pasję do  kolorowych diamencików, możesz znaleźć w Internecie wiele grup z pasjonatami podobnymi do Ciebie. Społeczności te mogą służyć nie tylko jako źródło przydatnych informacji i porad, czy to na temat ciekawej techniki, czy różnych gadżetów, ale także jako forma oceny. W głębi duszy każdy chce być pochwalony za dzieło, nad którym spędził wiele godzin, a z kolei chętnie pochwaliłby dzieło kogoś innego. W efekcie taka forma oceny wpływa pozytywnie na psychikę i motywację do dalszego tworzenia.

Tym się koło zamyka, bo dzięki haftu diamentowemu wszystko pięknie się łączy i pomaga Ci poczuć się lepiej, a także poprawić swoje umiejętności. Co najlepsze, cały proces i długość tworzenia możesz ustawić dokładnie według swoich upodobań. Nie ma ścisłych reguł, ważna jest zabawa, relaks i dobre samopoczucie z wykonanej pracy.