Dla pełnej funkcjonalności tej strony konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kompletny przewodnik po malowaniu diamentami

Malowanie diamentami to nowe zjawisko w świecie sztuki i rzemiosła, które podbiło serca twórców i entuzjastów sztuki na całym świecie. Ta wyjątkowa forma sztuki pozwala każdemu tworzyć piękne obrazy, które błyszczą jak prawdziwe diamenty, a wszystko to za pomocą maleńkich „diamentów“ z żywicy i lepkiego płótna z nadrukowanymi wzorami.

clanek_01

Co to jest malowanie diamentami?

Malowanie diamentami (z ang. Diamond Painting), znane również jako haft diamentowy lub mozaika diamentowa, to technika artystyczna, w której małe kamienie żywiczne są nakładane na lepkie płótno, aby imitować wygląd diamentów. Każde płótno zawiera precyzyjnie oznaczone obszary, w których mają być umieszczone poszczególne „diamenty“, tworząc szczegółowy i lśniący obraz.

Dlaczego malowanie diamentami jest tak popularne?

Rozpoczęcie swojej przygody z malowaniem diamentami jest zaskakująco łatwe i nie wymaga wcześniejszego doświadczenia ze strony malarza. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby stworzyć obraz diamentowy i odpowiednio przygotować wszystkie niezbędne materiały malarskie. Łatwość dostępu i bezwysiłkowe przygotowanie to kluczowe powody, dla których malowanie diamentami zyskało popularność i stało się tak popularną techniką artystyczną.

Technika ta jest również popularna z innych powodów:

 • Dostępność: Każdy może zacząć malować diamentami, bez konieczności posiadania wcześniejszego doświadczenia w malowaniu.
 • Czynność uspokajająca: Proces nakładania „diamentów“ jest procesem medytacyjnym i może pomóc zmniejszyć stres.
 • Efekt końcowy: Gotowe obrazy mienią się i błyszczą, dodając odrobinę luksusu do każdej przestrzeni.

clanek_02

Jak rozpocząć malowanie diamentami?

Rozpoczęcie tej przygody jest łatwe. Wystarczy wybrać zestaw do malowania diamentami, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz: płótno ze wzorem, kryształy stras w różnych kolorach, aplikator i wosk. Następnie wystarczy nanieść „diamenty“ zgodnie z oznaczeniami na płótnie.

Po co poświęcać czas na malowanie diamentami?

 • Działanie terapeutyczne: Malowanie diamentami znane jest ze swojego relaksującego działania, pomagającego poprawić koncentrację i zmniejszyć niepokój.
 • Dekoracja: Gotowe obrazy są wspaniałą ozdobą domu lub biura.
 • Prezent: Stworzony obraz może być oryginalnym prezentem dla najbliższych.

Malowanie diamentami oferuje każdemu możliwość zostania artystą i stworzenia własnego dzieła, które będzie źródłem dumy i radości. Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym twórcą; malowanie diamentami wnosi magię sztuki do każdego domu. Odkryj swój twórczy potencjał i stwórz własne, lśniące dzieło sztuki!

Czasami ci, którzy po raz pierwszy wybierają malowanie diamentami, czują się onieśmieleni widokiem dużego płótna i maleńkich diamentów. W ich wyobraźni ukończenie malowania w rozsądnym czasie może wydawać się niemożliwe. Pokażemy ci jednak kilka sztuczek i wskazówek, które pozwolą ci zamienić te obawy w radość z kreatywnej pracy. Nie martw się - ukończenie malowania diamentami z pewnością jest w twoim zasięgu.

FAQ dla początkujących

Przygotowaliśmy listę często zadawanych pytań. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z haftem diamentowym, być może tutaj znajdziesz odpowiedź, której szukasz.

Co sprawia, że diamenty błyszczą?

Diamenty błyszczą dzięki fasetom wyciętym w ich bokach. Jest to ta sama zasada, co w przypadku prawdziwych diamentów. Materiałem używanym do malowania „diamentów“ jest żywica.

Czy wiesz, że prawdziwy diament sam w sobie nie błyszczy zbyt mocno? Typowy blask uzyskuje się poprzez jego oszlifowanie. Najbardziej znanym rodzajem szlifu jest szlif brylantowy. Diament lub jakikolwiek inny kamień szlachetny po oszlifowaniu ma 32 górne fasety plus jedną taflę w górnej części i 24 fasety na dole. Idealne nachylenie kątów faset załamuje światło przechodzące przez diament w najlepszy możliwy sposób w całym spektrum kolorów i maksymalnej intensywności.

Jaki rozmiar płótna jest najlepszy do malowania diamentami?

Ponieważ malowanie diamentami jest w rzeczywistości tworzeniem mozaiki, im większy rozmiar obrazu, tym bardziej szczegółowo będzie on wyglądał. Jednak dla początkujących bezpieczniej jest trzymać się mniejszego obrazu, aby mogli go ukończyć przy pierwszej próbie. W miarę postępów można wybrać większy rozmiar płótna, zgodnie z własnymi umiejętnościami.

Jaka jest różnica między diamentami 3D i 5D?

Liczby te wskazują liczbę faset wyciętych w diamencie. Im więcej faset ma diament, tym bardziej będzie błyszczący.

Co zawiera zestaw do malowania diamentami?

Większość zestawów do malowania diamentami ma podobną zawartość, a różnice są  niewielkie. Nie powinno jednak zabraknąć następujących elementów:

 • Płótno z nadrukiem i powłoką samoprzylepną.
 • Diamenty żywiczne w wybranych kolorach. W Diamondi dbamy o to, aby w naszych zestawach zawsze znajdowały się dodatkowe diamenty, aby nigdy nie zabrakło ich podczas malowania.
 • Plastikowa taca na diamenty z możliwością ustawiania diamentów w jednym kierunku.
 • Długopis do malowania diamentami.
 • Klej lub wosk do przymocowania diamentu do długopisu.

Czy lepsze są diamenty kwadratowe czy okrągłe?

Oba rodzaje diamentów są używane w ten sam sposób, ale uzyskany obraz działa nieco inaczej dla każdego kształtu. Okrągłe diamenty są łatwiejsze do podniesienia i ułożenia, dlatego wybierają je niektórzy początkujący. Okrągły kształt diamentów pozostawia jednak niewielkie szczeliny w płótnie, które mogą zakłócać zwartość błyszczącego efektu.

Kwadratowe diamenty wymagają większej ostrożności podczas układania na płótnie. Nawet niewielki obrót wokół osi nieznacznie zakłóci integralność rzędu. Z drugiej strony nadadzą one obrazowi diamentu bardziej zwarty wygląd, nie pozostawiając między nimi pustych przestrzeni.

Aby ułatwić pracę, w naszym sklepie znajdziesz tylko okrągłe diamenty.

Co to są diamenty AB?

Diamenty AB, co jest skrótem od „Aurora Borealis”, to specjalny rodzaj diamentów używanych do malowania diamentów, które mają specjalną mieniącą się powłokę. Daje to diamentom opalizujący efekt, który sprawia, że mienią się i błyszczą w sposób, którego zwykłe diamenty nie mogą zaoferować.

Jak używać wosku z zestawu?

Ponieważ niektórzy dostawcy nie dostarczają instrukcji lub jasnych wskazówek, możesz być zdezorientowany, jak używać wosku dołączonego do zestawu. W rzeczywistości jest to jednak dość proste. Wszystko, co musisz zrobić, to odkleić górną folię na pudełku z woskiem, zanurzyć wydrążoną końcówkę długopisu w wosku, aż końcówka zostanie wypełniona woskiem. W ten sposób diament przyklei się do wosku. Po umieszczeniu go na lepkiej warstwie płótna, uwolni się on z wosku na długopisie.

clanek_09

Ile czasu zajmuje ukończenie dzieła z malowaniem diamentami?

Czas potrzebny na ukończenie malowania diamentami zależy od rozmiaru i złożoności dzieła, a także od poziomu umiejętności. Złożoność zależy wyłącznie od liczby użytych kolorów. Nie jest to malowanie po numerach, w którym maluje się obszary o różnych rozmiarach. W przypadku malowania diamentami każdy obszar ma rozmiar dokładnie jednego diamentu.

Jak usunąć pył z gotowego dzieła?

Płótno do malowania diamentami można czyścić, delikatnie przecierając je wilgotną ściereczką lub miękką szczotką, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub osiadły kurz. Nie należy naciskać zbyt mocno, aby diamenty nie poluzowały się i nie spadły z płótna. Gotowy obraz można również pokryć specjalnym lakierem w celu ochrony diamentów.

Mamy nadzieję, że te pytania rozwiały nieco wątpliwości związane z malowaniem diamentami i teraz lepiej rozumiesz, jak ono działa. Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowego omówienia zawartości zestawu do malowania diamentami.

Co to jest zestaw do malowania diamentami?

Zestaw do malowania diamentami ma zwykle taką samą zawartość, chociaż jakość i akcesoria mogą się różnić w zależności od marki. Zapewniamy naszym klientom materiały najwyższej jakości, aby malowanie diamentami było zabawne i ekscytujące.

clanek_04

Kompletny zestaw do malowania diamentami zawiera następujące elementy:

Płótna

Wszystkie zestawy do malowania diamentami zawierają płótno, bez którego proces malowania diamentami nie byłby możliwy. Na płótnie nadrukowane są liczby i symbole odpowiadające kolorom diamentów. Diamondi zawiera również wydrukowany przewodnik do rozszyfrowania kolorów symboli na płótnie. Płótno pokryte jest warstwą kleju, który pozwala na łatwe przyleganie diamentów i łączenie malowania diamentami w całość.

Diamenty

Haft diamentowy byłyby również niekompletny bez samych diamentów. Wszystkie zestawy zawierają różne kolory diamentów potrzebne do ukończenia obrazu. Każdy kolor diamentu ma kod, który jest wydrukowany na płótnie, a także na opakowaniu diamentu, i ważne jest, aby zapamiętać ten kod, aby nie zepsuć swojego obrazu. Im więcej kolorów w zestawie, tym bardziej szczegółowe będzie dane dzieło.

Taca plastikowa

Taca plastikowa służy do umieszczania na niej kilku diamentów tego samego koloru. Taca ma cienkie wgłębienia, które pomagają oddzielić diamenty, ustawić je tak, aby wszystkie były tą samą stroną do góry i ułatwić podnoszenie diamentu.

Aplikator lub długopis

Aplikatory mają kształt cylindryczny i przypominają kształtem długopis. Są one również trzymane w ten sam sposób, dlatego czasami nazywane są również długopisami z aplikatorem. Pióra te mają wydrążony koniec, w którym znajdowałaby się końcówka. W czasie pracy końcówka ta jest wypełniona woskiem, umożliwiając przyleganie i przenoszenie diamentu z tacy na płótno.

Wosk lub klej

Większość zestawów zawiera małą tubkę wosku lub kleju do aplikatora diamentów, który służy do przyklejania diamentów do krawędzi.

Jest to zawartość zawarta w prawie wszystkich zestawach do malowania diamentami, niezależnie od marki, którą kupujesz. Jednak jakość materiałów tej zawartości różni się znacznie w zależności od firmy. Wiele tańszych zestawów do malowania diamentami ma niskiej jakości diamenty, które nie błyszczą, lub płótna, które po prostu nie leżą płasko, lub brakuje warstwy kleju.

Z drugiej strony, solidny dostawca, taki jak Diamondi, zawsze zaoferuje coś ekstra: szczegółowe instrukcje, widok gotowego obrazu, woreczki z zamkiem błyskawicznym do przechowywania diamentów itp.

Jak malować diamentami?

Wybrałeś swój zestaw z ulubionym motywem, przesyłka dotarła, więc teraz możesz zabrać się do pracy. Ale jak? To proste!

Przed malowaniem

Zanim jeszcze zaczniesz malować, musisz przygotować miejsce do pracy, w którym nic nie będzie ci przeszkadzać. Znajdź miejsce, które jest wystarczająco wysoko, aby było poza zasięgiem małych dzieci (jeśli je masz) i znajdź miejsce, w którym wszystko jest w zasięgu ręki, aby mieć pewność, że będziesz się dobrze bawić podczas malowania. Stół kuchenny będzie odpowiedni.

Uporządkowanie materiałów malarskich

Kolejnym ważnym krokiem w procesie przed rozpoczęciem malowania jest zorganizowanie materiałów malarskich w sposób, który maksymalnie ułatwi pracę. Przed rozpoczęciem malowania ważne jest, aby uporządkować i posortować diamenty, aby ich nie zgubić. W tym celu w zestawie znajdują się woreczki z zamkiem błyskawicznym z oznaczeniami.

Zrozumienie symboli

Następnym krokiem jest zrozumienie symboli i zapoznanie się z nimi przed rozpoczęciem malowania. Pomoże ci to zorientować się, jak będzie wyglądał twój obraz i uniknąć pomylenia podobnych symboli. Dokładne zapoznanie się z symbolami sprawi, że malowanie stanie się szybsze i lepsze.

clanek_03

Wybór pierwszych diamentów

Tutaj zaczyna się prawdziwe malowanie. Po przygotowaniu miejsca i zapoznaniu się z symbolami na płótnie, możesz rozpocząć malowanie, wsypując wybrane diamenty na tacę i lekko nimi potrząsając, aby ustawić je właściwą stroną do góry. Oczywiście używaj tylko diamentów w jednym kolorze.

Odsłonięcie części płótna

Po rozłożeniu diamentów na tacy, zdejmij ochronny celofan z płótna, aby rozpocząć umieszczanie diamentów obok siebie w zaznaczonych kwadratach. Nie odklejaj jednak całej folii ochronnej, aby kurz lub włosy z przedramienia nie dostały się do lepkiej warstwy. Byłoby to nie tylko bolesne, ale także pozbawiłoby cię możliwości ukończenia całego obrazu.

Podniesienie jednego diamentu za pomocą długopisu

Zdejmij pokrywającą warstwę wosku i zanurz długopis w pojemniku z woskiem, aby napełnić stalówkę. Gdy to zrobisz, możesz lekko docisnąć długopis do końcówki diamentu i podnieść je. Diament z łatwością przyklei się do długopisu.

Przyklejenie diamentu na płótnie

Przyklej diament na płótnie na odpowiednim symbolu, uważając, aby nie naciskać zbyt mocno. Może to spowodować przyklejenie się wosku do górnej części diamentu i zmatowienie jego połysku.

clanek_12

Powtórzenie procesu

Rozpoczyna się najbardziej czasochłonna część - zawsze przyklejaj diament do odpowiedniego obszaru i powtarzaj aż do ukończenia całego malowania. Jeśli chcesz, możesz przykleić taśmę lub papier na rogach płótna, aby lepiej chronić obraz podczas pracy.

Końcowa obróbka obrazu

Po zakończeniu tworzenia obrazu z diamentami, kolejnym ważnym krokiem jest jego uszczelnienie. Wystarczy nałożyć ochronną warstwę lakieru na gotowe płótno, aby utrzymać diamenty w JAK NAJLEPSZYM stanie tak długo, jak to możliwe i zapobiec ich wypadaniu lub blaknięciu z upływem czasu.

Po wyschnięciu lakieru obraz diamentu będzie miał błyszczącą warstwę ochronną, która pomaga utrzymać kulki na miejscu i zapobiega uszkodzeniom spowodowanym wilgocią lub kurzem. Lakier zwykle nie wchodzi w skład zestawu podstawowego i należy go zamówić osobno.

Oprawa obrazu

Po zakończeniu malowania i pokryciu go lakierem można zachować go na zawsze, oprawiając go i wieszając w dowolnym często odwiedzanym miejscu w domu lub pracy.

Możesz pozostawić go rozciągniętego w zwykłej „niewidocznej“ ramie lub wybrać jakąś ozdobną ramę.

Nieskończone możliwości malowania diamentami

Malowanie diamentami nie ogranicza się do malowania na przygotowanym płótnie. Istnieje wiele innych rzeczy, które mogą być inspirowane malowaniem diamentami. Możliwości tego, co można stworzyć lub upiększyć za pomocą malowania diamentami są nieograniczone, ograniczone jedynie wyobraźnią i kreatywnością. Diamenty pozostałe po tworzeniu obrazów można dobrze wykorzystać.

Dekoracja domu: Malowanie diamentami może być używane do ozdabiania różnych przedmiotów w domu, takich jak wazony, abażury, a nawet meble, dodając unikalny akcent do każdego pomieszczenia.

Można wykorzystać diamenty do tworzenia pięknych i spersonalizowanych kartek na specjalne okazje, takie jak urodziny, śluby czy święta.

Diamentowa biżuteria: Każda kobieta chciałaby mieć diamentową biżuterię. Co powiesz na wykorzystanie diamentów z haftu do stworzenia oszałamiającej i misternej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki i kolczyki?

Zdobione przedmioty: Błyszczące kryształy stras mogą być również używane do ozdabiania różnych akcesoriów, takich jak etui na telefony, portfele, a nawet buty. Doda to charakterystycznego akcentu do codziennych przedmiotów.

Odzież: Diamentowe kryształy mogą być również używane do ozdabiania odzieży, takiej jak T-shirty, czapki lub kurtki dżinsowe, tworząc unikalne i przyciągające wzrok elementy.

Breloki do kluczy: Małe diamentowe wzory można przekształcić w breloczki do kluczy lub przywieszki do torebek, aby stworzyć spersonalizowany i wyróżniający się dodatek.

Magnesy na lodówkę: Można tworzyć magnesy poprzez dodanie podłoża magnetycznego, aby uzyskać praktyczny i dekoracyjny przedmiot na lodówkę lub do biura.

Przydatne wskazówki

Te wskazówki pomogą ci, jeśli będziesz ćwiczyć i kreatywnie się bawić, bo o to właśnie chodzi w malowaniu diamentami.

WSKAZÓWKA 1: Wybierz zestaw, który jest dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Jeśli kupujesz zestaw do malowania diamentami po raz pierwszy, upewnij się, że rozumiesz, jakiego rodzaju jest to zestaw. Kup zestaw, który nie jest zbyt duży, abyś mógł sobie z nim poradzić. Upewnij się również, że w zestawie nie będzie zbyt wielu kolorów diamentów.

WSKAZÓWKA 2: Użyj sztalugi do pracy na płótnie.

Jeśli nie chcesz inwestować w stół malarski, możesz użyć podstawki pod laptopa i pozostawić na niej płótno do malowania diamentami. Bardzo pomocne będzie, jeśli sztaluga na laptopa ma regulowane nachylenie i wysokość.

WSKAZÓWKA 3: Czy warstwa kleju zniknęła z płótna?

Czasami po odklejeniu arkusza może brakować warstwy kleju pod spodem, która pozwala diamentom przykleić się do płótna. Nie martw się, jest na to proste rozwiązanie. Jedynym problemem jest to, że warstwa przykleiła się do folii. Wystarczy ponownie przykryć płótno i lekko docisnąć. Następnie ostrożnie odklej folię od drugiego rogu. Przekonasz się, że warstwa kleju powróciła.

WSKAZÓWKA 4: Użyj brązowego pergaminu zamiast folii przykrywającej.

Czasami folia ochronna może łatwo się rozerwać podczas przenoszenia. Zamiast niej można użyć brązowego papieru pergaminowego. Najlepsze jest to, że nie pozostawia on żadnych śladów i jest dość odporny na przypadkowe rozdarcia.

WSKAZÓWKA 5: Nie naciskaj zbyt mocno na diamenty.

Narzędzie używane do podnoszenia diamentów zawiera wosk. Jeśli podczas polerowania na diamenty zostanie wywarta zbyt duża siła nacisku, wosk może przylgnąć do diamentów i zmatowić ich połysk.

WSKAZÓWKA 6: Ożyw wosk malarski.

Wosk dostarczany w zestawie czasami twardnieje. Najczęściej dlatego, że nie przykrywa się go folią, z którą jest dostarczany. Wpływa to na lepkość wosku i utrudnia zbieranie diamentów. Prostym rozwiązaniem jest pozostawienie różowego wosku w kuchence mikrofalowej na kilka sekund, aby go podgrzać. Ale tylko na kilka sekund.

WSKAZÓWKA 7: Czyszczenie diamentów, które straciły połysk.

Jeśli wosk dostał się na diamenty, nie ma powodu do zmartwień. Wszystko, co musisz zrobić, aby odzyskać blask, to pozwolić diamentom wyschnąć, a następnie delikatnie wyczyścić powierzchnię diamentów wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby usunąć wosk.

WSKAZÓWKA 8: Pracuj w małych sekcjach.

Celem malowania diamentami jest cieszenie się wolnym czasem i odpoczywanie. Zaleca się, aby pracować nad małymi sekcjami naraz i nie inwestować więcej czasu niż planowałeś.

WSKAZÓWKA 9: Płótno powinno być pokryte folią ochronną.

Nieużywane płótno należy przykryć folią ochronną, aby zapobiec osadzaniu się na nim kurzu lub innych zabrudzeń. Użyj miękkiej szczotki lub szmatki, aby usunąć kurz lub brud z płótna.

Kilka słów podsumowania

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i możesz teraz śmiało powiedzieć, że wiesz już wszystko o malowaniu diamentami. Zapraszamy więc do naszego sklepu internetowego, wybrania swojego obrazu i wyruszenia w tę niesamowitą przygodę.